top of page

Medytacja na zdrowie

Zdjęcie autora: Kuba KozubKuba Kozub

Zaktualizowano: 2 kwi 2023


„Celem medytacji nie jest kontrolowanie twoich myśli, tylko niepozwalanie by twoje myśli kontrolowały Ciebie.”
- Autor nieznany

Medytacja to forma praktyki duchowej, która nie jest zarezerwowana tylko dla buddystów. W chrześcijaństwie istnieją różne formy medytacji, takie jak np. modlitwa różańcowa czy pacierz. Medytacja polega na skupieniu się na uważności, czyli na kontroli myśli. Podstawową formą medytacji jest skupienie się na jednej czynności, najczęściej na oddechu lub na wypowiadanych słowach podczas modlitwy chrześcijańskiej.


Badania przeprowadzone przez psychologów z Uniwersytetu Harvarda, Mathew Killingsworth i Daniela Gilberta, wykazują, że kiedy nasz umysł błądzi, skupiając się na przeszłości lub przyszłości, zamiast na obecnej chwili, stajemy się nieszczęśliwi. Okazuje się, że jesteśmy najszczęśliwsi, gdy angażujemy się w różne aktywności, takie jak ćwiczenia, rozmowy, czy miłość.


Autor Fabrice Midal uważa, że celem medytacji jest zaakceptowanie rzeczywistości takiej, jaka jest. "Jestem otwarty na wszystko, co zachodzi, bez wyjątku. Mogę być smutny, mogę być nieszczęśliwy albo wzruszony, mogę wylewać łzy, ale odczuwam głęboką ulgę" - mówi Midal.


Medytacja może mieć także pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Według badań przeprowadzonych przez zespół badawczy z Orlando, osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe, które regularnie medytują, mają o 43% niższe ryzyko śmierci. Warto jednak pamiętać, że badane osoby medytowały dwa razy dziennie przez 5 lat.

Medytacja to skuteczna metoda łagodzenia objawów ADHD u dzieci, którzy zmagają się z niekontrolowanymi reakcjami. Jednak zachęcenie dzieci do regularnej praktyki medytacji, która polega głównie na skupieniu się na oddechu, może być trudne, ponieważ dzieci potrzebują bodźców i aktywności. Tal Ben-Shahar, izraelski psycholog i autor książek o psychologii pozytywnej, uważa, że "medytacja jest dla naszym mózgów tym, czym jogging dla naszych serc". Dodaje także, że "medytacja pomaga nam odnaleźć spokój w świecie, który jest bardzo zewnętrznie stymulujący" (4).


Aby zachęcić dzieci do medytacji, psychologowie opracowali kreatywne rozwiązania, takie jak karate, kung-fu lub aikido. Dzieci myślą, że uczą się sztuk walki, ale w rzeczywistości wykonują ćwiczenia medytacyjno-koncentracyjne, które pomagają im opanować swoje emocje i zachować spokój w sytuacjach wymagających skupienia uwagi. Ta forma medytacji jest dla dzieci ciekawsza i bardziej atrakcyjna niż tradycyjna medytacja opierająca się na skupieniu na oddechu.


Podsumowując, medytacja może przybierać różne formy ale badania dowodzą, że już kilka minut codziennej medytacji pomaga wyciszyć umysł, zredukować stres i napięcie oraz poprawić samopoczucie i koncentrację. Warto przetestować na sobie, usiąść w wygodnej pozycji, zamknąć oczy i skupić się na swoim oddechu, uważając na jego rytm i tempo. W trakcie medytacji, kiedy umysł zaczyna błądzić, należy delikatnie przypomnieć sobie, aby skupić się ponownie na oddechu.


Bibliografia:


  1. https://news.harvard.edu/gazette/story/2010/11/wandering-mind-not-a-happy-mind/

  2. Odpuść sobie i żyj, Fabrice Midal

  3. Ćwiczenie duszy, rozciąganie mózgu, Jerzy Vetulani, Grzegorz Strzelczyk

  4. Happier, Tal Ben-Shahar

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


601 683 209

Laurowa 1, 03-197 Warszawa, Poland

  • googlePlaces
  • facebook

©2023 by Learn With Us

bottom of page