top of page

Woda - napój życia

Zdjęcie autora: Kuba KozubKuba Kozub

Zaktualizowano: 22 kwi 2023


"Woda jest napojem życia i dobrostanu każdego stworzenia na Ziemi. Jest źródłem życia i siłą, która utrzymuje nas przy życiu."
- Leonardo da Vinci

Kilka lat temu, jako nauczyciel języka angielskiego, spędzałem większość dnia ucząc dzieci i dorosłych na terenie Warszawy i okolic. Pamiętam, że piłem wtedy dużo kawy, prosząc o nią na każdej lekcji. W końcu przekonałem się na własnej skórze, dlaczego był to błąd. Pewnego dnia, pod koniec zajęć, czułem się bardzo źle. Myślałem, że to przez upał, jednak po tym, jak trudno mi było zebrać myśli i się wyrazić, zdałem sobie sprawę, że to coś więcej. Ledwo dotarłem do domu, od razu się położyłem i wyczerpany, zadzwoniłem na pogotowie. Po krótkiej diagnozie okazało się, że zwyczajnie byłem mocno odwodniony. Po szklance wody wróciłem mój stan wrócił do normy. To doświadczenie nauczyło mnie dwóch rzeczy - kawa odwadnia, a picie dużych ilości wody jest kluczowe.


Nasze ciało składa się w 70% z wody, dlatego jest ona niezbędnym składnikiem odżywczym. Serce zawiera 75% wody, mózg 83%, a oczy nawet 95%. Można przeżyć bez jedzenia, ale nie bez wody. Doskonałym przykładem jest historia z 1973 roku, gdy Angus Barbieri postanowił przeprowadzić eksperyment polegający na poście trwającym 382 dni. W tym czasie spożywał jedynie płyny i suplementy, co pozwoliło mu schudnąć z 207 kg do 82 kg. Wyniki tego eksperymentu zostały opublikowane w Postgraduate Medical Journal w 1973 roku i są uważane za jeden z najdłuższych przypadków udokumentowanego postu terapeutycznego


Nasze ciała tracą około 2 litry wody dziennie, a więc musimy uzupełniać jej ilość, zwłaszcza gdy pijemy kawę, która dodatkowo odwadnia. Warto wiedzieć, że już samo oddychanie sprawia, że przeciętny człowiek traci dziennie od około 250 do 350 ml wody. W warunkach zimnych i suchych, organizm traci więcej wody podczas oddychania, gdyż powietrze wchłania wilgoć z wydychanego powietrza, co prowadzi do wyższej utraty wody. Analogicznie, w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, gdy tempo oddychania znacznie wzrasta, również tracimy więcej wody przez oddychanie.


W przypadku sportowców biorących udział w długotrwałych zawodach wytrzymałościowych, takich jak maratony czy triatlony, istnieje ryzyko hiponatremii. Dzieje się tak, gdy w krótkim czasie wypijają oni duże ilości wody, co prowadzi do zbyt niskiego poziomu sodu we krwi spowodowanego nadmiernym rozcieńczeniem. Hiponatremia może powodować niebezpieczne objawy, takie jak mdłości, bóle głowy, drgawki, a nawet śpiączkę i śmierć.


Podsumowując, odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Należy uważnie obserwować sygnały wysyłane przez własne ciało, takie jak uczucie pragnienia czy zmiany w wydolności fizycznej, które mogą świadczyć o niedostatecznym spożyciu wody. Przyjrzyj się swojej codziennej rutynie i postaraj się zwiększyć spożycie wody, szczególnie w sytuacjach, gdy dodatkowe czynniki, takie jak picie kawy mogą prowadzić do większej utraty płynów. W ten sposób zadbasz o zdrowie i unikniesz nieprzyjemnych sytuacji związanych z odwodnieniem, jak ta, której doświadczyłem kilka lat temu.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


601 683 209

Laurowa 1, 03-197 Warszawa, Poland

  • googlePlaces
  • facebook

©2023 by Learn With Us

bottom of page